«Україна – мій рідний край, моя земля» Мета. Ознайомити учнів із основними державнотворчими подіями становлення Незалежної України; закріпити знання про державну символіку держави; зміцнювати громадянські якості учнів; формувати ціннісне ставлення до держави та українського народу, виховувати патріотичні почуття. Обладнання. Герб України, прапор України, національні костюми, народні обереги, вишитий рушник, репродукції краєвидів України, портрети видатних українців, кросворд, мікрофон, магнітофон.
Хід уроку I. Організаційний момент Доброго ранку, сонечко ясне, Доброго ранку , земле прекрасна, Доброго ранку , дерева квітучі, Доброго ранку, квіти пахучі. Доброго ранку , птахи галасливі, Доброго ранку, діти щасливі!
II. Повідомлення теми уроку Що то за, діти, країна – Неба синього блакить. На ланах у серпні жито Стиглим золотом блищить.
У якій, скажіть, країні
Клімат лагідний, м’який,
Бог відводить буревії,
Негаразди всіх стихій.
Люди мудрі працьовиті У країні тій живуть. На чуже не зазіхають, І свого не віддають.
У якій іще країні так земля родить охоче?
Наче пісня солов’їна – мова ніжна і співоча.
Гори є і полонини, є моря, річки, ліси.
Загалом то є країна невимовної краси!
Гордо, голосно, дитино, ти назви ім’я країни, У якій хвалити Бога Народився – і живеш. Їй дочкою є, чи сином, і коли ти підростеш, Будеш їй творити славу, розбудовувати державу. Отже, зветься ця країна, незалежна і єдина Наша ненька – ….(Україна).
– Сьогодні на уроці ми з вами будемо вести мову про нашу рідну землю, про нашу неньку – Україну.
III. Актуалізація опорних знань
Вступна бесіда Україна – одна з найбільших європейських держав. За площею вона більша, ніж Франція, Іспанія, Швеція. Землі нашої держави простяглись із заходу на схід на 1316 км, а з півночі на південь – на 893 км. Якщо ви захочете перетнути її пішки, вам доведеться йти 90 днів, долаючи щодня 30км. Сусідами України є румуни, молдавани, угорці, білоруси, росіяни, чехи, словаки, поляки. А Чорне море розділяє нас із турками. Через територію України протікає багато річок. Найбільша із них – Дніпро. Україна включає 24 області. Кожна область має своє головне місто – обласний центр. – А яке місто головне у нашій країні? ( Київ) . – Чому воно має таку назву? (Учні розповідають легенду про виникнення цього міста). (Демонстрація ілюстрацій) Багато пройшло часу. Україна стала великою державою. Вона має свою Конституцію – Основний Закон, тобто правила, за якими живуть українці. Ця Конституція дуже молода. Їй всього 11 років. До неї були ще Конституції. Сама перша була прийнята ще на початку 19 століття. 24 серпня 1991 рокуприйнято Акт проголошення незалежності України. Отже, наша держава незалежна, демократична, соціальна і правова. Цього року ми відзначали 21 річницю незалежності держави. Найбільша цінність нашої країни – це її люди , зі своїми звичаями, трудовими здобутками, піснями, легендами, казками. Ось я вам розповім одну казку. Давним-давно жила колись одна жінка. І було у неї троє синів. Росли сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю, готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і вирішили піти світ подивитись. Перший син і говорить: «Мамо, піду я межи люди, подивлюсь на світ Божий». «Ну що ж,сину, йди. Та пам’ятай рідну домівку, а на згадку візьми із собою золоту корону з трьома промінцями, хай в далекім краю зігріває тебе вона». Минув час. Завдяки своєму розуму став старший син великим князем, бо трьох-променева корона, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до кращого життя. Дали першому синові ім’я – Тризуб, а знак, що дала йому мати, назвали Гербом. Попросився у матері і другий син світу подивитися. Дала йому мати в дорогу жовто-блакитний одяг. Своїми звитяжними справами прославив син свою матір. Одержав середній син ймення – Прапор. А там, де був наймолодший – завжди лунала пісня. Адже мати подарувала своєму наймолодшому сину соловейків голос. За величний спів народ прозвав його Гімном. І з того часу ідуть поруч три брати – Тризуб, Прапор, Гімн. У статті 20 Конституції України записано: «Державними символами України є Державний прапор, Державний герб і Державний гімн України».
Наш Герб – тризуб, це воля, слава, сила. Наш Герб – тризуб, неволя нас косила. Та ми зросли, ми є, ми завжди будем. Добро і пісню несемо ми людям.
Прапор – це державний символ
Він є в кожної держави.
Це для всіх - ознака сили,
Це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм. Синє небо, жовте жито. Прапор свій оберігаєм. Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
Ми навіки є народом
Українським в Україні.
Слова палкі, мелодія врочиста. Державний Гімн ми знаємо усі. Для кожного села, містечка, міста – Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна
Хай чують друзі й вороги.
Що Україна вічна незнищенна
Від неї ясне світло навкруги.
– Золотий тризуб на блакитному тлі як символ влади – дуже давній знак. Він зустрічається ще за часів Київської Русі. Тризуб карбували на монетах князя Володимира, князів Святополка, Ярослава Мудрого. – Що ж означає тризуб? Так, у нашому сучасному гербі відображено триєдність життя. Це батько, мати і дитя. Вони в свою чергу символізують силу, мужність, любов. – Прапор – це символ державності та національної незалежності. Перші давньоруські прапори були засобом сигналізації і відзначалися простотою: довгі жердини, до вершків яких прикріплювали гілля дерев, жмутики трави, кінські хвости. Великого розвитку набуло українське прапорництво у героїчну козацько-гетьманську добу. У козаків були корогви синього, жовтого, зеленого кольорів. Синій і жовтий колір найчастіше траплявся і в одязі самих козаків. – Що ж означають ці кольори ? – Пригадайте, хто є авторами Державного гімну України? Так, слова написав понад 100 років тому поет, вчений Павло Чубинський, а музику – композитор М. Вербицький. – Коли звучить Гімн України? – Ми з вами говорили про Державні символи. Але у нас на Україні є багато і народних символів. Давайте разом із вами створимо «Асоціативний кущ».
ІV. Асоціативний кущ Народні символи Вишиті рушники. Хліб і сіль. Верба. Тополя. Калина. Віночок. Чорнобривці. Барвінок. Соняшники. Лелеки. Журавлі.
(Учні розповідають все ,що вони знають про народні символи) Тепло своїх долонь і розуму, і серця Я Україні милій віддаю. Люблю твої ліси, річки, озерця Й ліричну пісню лагідну твою.
І українську мову чарівну, багату.
Та рушники у квітах на стіні.
Люблю наш щедрий рід, в садочку білу хату
Й розлогий кущ калини при вікні.
Й криниці чисті при дорозі з журавлями, І верби, що схилились до води. До тебе, рідна я горнуся,як до мами Ти серце полонила назавжди.
Люблю тебе, Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти і рідна і єдина.
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Країна чудова – степи і Карпати, Зелені сади біля кожної хати. Як символ – верба і червона калина. Вкраїну люблю – це моя Батьківщина.
(Звучить пісня «Чорнобривці», сл. М. Сингаївського, муз. В. Верменича у виконанні Таїсії Повалій) – Україна гордиться своїми видатними співвітчизниками. Імена Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка відомі всьому світу. (Учні декламують улюблені твори поетів. Використовується гра «Мікрофон»)
V. Бліц-турнір
Для хлопчиків 1. Столиця нашої держави – місто … 2. Що належить до Державних символів України? 3. Якого кольору Державний прапор України? 4. Як називається символ, який дівчатка одягають у свята на голову? 5. Урочиста пісня нашої держави. 6. Найвищі гори в Україні. 7. Кого в родині називають берегинею? 8. З чим в Україні зустрічають гостей?
Для дівчаток
1. Як називається Основний Закон нашої держави?
2. На честь кого названо місто Київ?
3. Який кущ є народним символом України?
4. Державний герб України – це …
5. Яка найбільша річка в Україні?
6. Яка улюблена страва українців?
7. Що матері дарують своїм дітям на щастя,виряджаючи у довгу путь?
8. Державна мова України?
– Зовсім недавно ми відмічали 21 річницю незалежності нашої держави. Як свідчить історія із тисяч народів і народностей світу лише 200 виросли в нації – створили свої держави й домоглися визнання світової спільноти. Серед них і Україна. За час своєї незалежності Україна подолала шлях від формальної республіки в складі СРСР до відомої в світі держави. Більше 120 країн визнали її, а 90 країн встановили дипломатичні відносини. Наша держава зовсім ще молода. І її майбутнє у ваших руках. – Що ви сьогодні хочете побажати нашій державі? Побажання моїй державі: – Процвітання – Миру – Злагоди – Талановитих і працьовитих українців – Щасливого майбуття
VІ. Практична робота в групах Виготовлення макетів Державного прапора України.
VІІ. Підсумкова рефлексія – Що нового ви дізналися на уроці? – Що вам найбільше сподобалось? – Що ви можете зробити для процвітання нашої Батьківщини?
Учні розповідають вірші Ми всі малі пагінчики твої Прийшли у світ, щоб в нім добро творити. Хоч, може й кращі є на цій землі краї, Та нам судилось в Україні жити.
Ми – патріоти дочки і сини
Для твого блага все в житті здолаєм,
Бо ти найкращий, краю, мій ясний,
Вітчизну й матір ми не вибираєм.
Підготувала Н. Л. Немченко
|